...

Piotr Maciejewski: A może ognisko?

Strona główna » Piotr Maciejewski: A może ognisko?

A może ognisko?

Dlaczego warto organizować firmowe imprezy integracyjne?

Oczywiście, dlatego by zintegrować pracowników danego działu, całej firmy. Codzienna współpraca z osobami, które lepiej poznamy skutkuje lepszą komunikacją, większą szczerością. Spotkanie z tymi samymi ludźmi w innym miejscu niż środowisko pracy często skutkuje wypracowanie nowych pomysłów, przełamaniem wzajemnych uprzedzeń, barier. Spotkanie ludzi o innych doświadczeniach, wiedzy, z którymi zazwyczaj nie pracujemy, może zaowocować znalezieniem nowych rozwiązań o których być może nigdy wcześniej byśmy nie pomyśleli.

Dla pracodawcy, zespół współpracujących i rozumiejących się wzajemnie ludzi może być gwarancją powodzenia biznesu. Można to osiągnąć przez zaproszenie na takie spotkania ekspertów, może przekażą uczestnikom nowe umiejętności branżowe ciekawostki. Dla pracodawcy może to być bardzo dobra inwestycja w rozwój zespołu. Jest to także idealne miejsce i okazja do oceny sytuacji przedsiębiorstwa na rynku, prezentacji kierunków rozwoju firmy, podsumowań.

Jaka powinna być impreza integracyjna? Przede wszystkim ma być ciekawe dla pracowników wydarzenie. Nie możemy doprowadzać do sytuacji, że pracownicy staną się tłem dla wystąpień kadry zarządzającej. Imprezowe atrakcje muszą być tak dobrane, aby inicjować bezpośredniość, dobrą skuteczną komunikację, budować wzrost wzajemnego zaufania między uczestnikami. Najlepszym pomysłem na dobre spotkanie jest zaangażowanie w organizację tego spotkania samych uczestników, dlatego warto pytać pracowników jakie mają oczekiwania albo wręcz powierzyć im opracowanie scenariusza.

Pamiętajmy, że taka impreza to nie może być jedynie wspólna zabawa czy też konsumpcja. Przedsiębiorca chciałby zaliczyć poniesione na imprezę integracyjną wydatki do kosztów uzyskania przychodów. Usługi hotelowe, oprawę muzyczną, warsztaty, koszty szkolenia, cateringu, napojów, to wszystko może być kosztem podatkowym pod warunkiem, że przedsiębiorca wykaże związek poniesionych wydatków z przychodami swojego przedsiębiorstwa. Może imprezę integracyjną należy poszerzyć o element szkoleniowy a wtedy dużo łatwiej argumentować, że poniesione na jej organizację wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Bardzo istotną wskazówką jest treść wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 19 października 2022 r (sygn. II FSK 572/22):

Ważne jest, aby „charakter spotkania uwzględniał budowanie pozytywnych relacji między samymi pracownikami lub pomiędzy pracodawcą a pracownikami w sposób mogący faktycznie przyczynić się do zwiększenia przychodów podatnika bądź zachowania lub zabezpieczenia źródła jego przychodów to wydatek taki można uznać za koszt uzyskania przychodu.”

Należy wspomnieć, że orzecznictwo w zakresie uznawania bądź nieuznawania za koszty podatkowe poniesionych w związku z imprezami integracyjnymi wydatków nie jest jednolite. Niektóre wydatki są traktowane jako wydatki na reprezentację. Koszty poniesione na alkohol są z zasady w całości wykluczone. Aby mieć pewność, że poniesione wydatki będą uznane przez organ podatkowy za koszt uzyskania przychodu, należy właściwie udokumentować organizację i przebieg imprezy integracyjno-szkoleniowej. Można także rozważyć wystąpienie z wnioskiem o podatkową interpretację indywidualną do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.